Ogłoszenia duszpasterskie – 02 lutego 2025 roku – święto Ofiarowania Pana – C
l. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.
2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
3. Wpatrzeni w ich wiarę i całkowite oddanie Panu Bogu powinniśmy dzisiaj zatrzymać się nad naszą własną wiarą. Zachęcał do tego papież Benedykt XVI w jednym ze swoich listów: „[…] każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej oraz zastanowić się nad samym aktem wiary”. Weźmy sobie to papieskie wezwanie do serca.
4. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – tegoroczny jest już 29. z kolei. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowego karmelitanek.
5. W Kościele powszechnym w dniach 8 do 9 lutego trwał będzie Jubileusz Wojska, Policji i Służby Bezpieczeństwa w ramach Roku Jubileuszowego 2025.
6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, zechciejmy na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu zajść do kaplicy Dobrego Łotra, dziękujmy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele i sakramentalne u nas małżeństwa.
7. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Z sakramentu pokuty w pierwszy piątek miesiąca można skorzystać przed Mszą świętą. Wszystkich parafian zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi, jako wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana.
8. Zaangażujmy się w życie naszej parafii. Mamy wiele talentów, którymi zechciejmy się podzielić i stać się apostołem Boga w Żylińskiej parafii, jesteśmy martwi jeśli nie dajemy z siebie nic, kto za nas to zrobi? Nie bądź widzem i Ożyj!
W tym tygodniu patronują nam:
– w środę, 5 lutego – Święta Agata, męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół;
– w czwartek, 6 lutego – Święci Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.
Ogłoszenia duszpasterskie-26 stycznia 2025 roku-3 niedziela zwykła – C
1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc chorym na trąd, aby byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami.
2. Dziś przypada też Dzień Islamu – prośmy Trójjedynego Boga – Pana wszystkich narodów, o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem, choćby przez pamięć o naszym wspólnym ojcu wiary – Abrahamie.
3. Dzisiaj w Kościele powszechnym kończy się Jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji w ramach Roku Jubileuszowego 2025.
4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. To szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszam do licznego udziału w Eucharystii oraz pierwszosobotnim nabożeństwie o godzinie 16, wcześniej różaniec o 15,30.
5. W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przynieśmy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.
6. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne.
7. Za tydzień jest pierwsza niedziela i odpust dla kół żywego różańca oraz ich spotkanie i spotkanie Ludzi Wiary, ale i dzień adoracji zapraszam do kaplicy.
W tym tygodniu patronują nam:
– we wtorek, 28 stycznia – Święty Tomasz z Akwinu (1225-1274), doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła; – w piątek, 31 stycznia – Święty Jan Bosko (1815-1888), założyciel zgromadzenia salezjanów i Zgromadzenia Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży.
Przypominamy o trwających zapisach na wyjazd do Rzymu na Jubileusz Młodych w terminie 28.07-05.08.2025. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową, w której programie jest między innymi: zwiedzanie, Mediolanu, Rzymu i Watykanu, rejs statkiem, a także uczestnictwo w Jubileuszu Młodych w związku z Rokiem Jubileuszowym 2025 „Pielgrzymi Nadziei”. Koszt pielgrzymki to 1600 zł + 300 EURO. Więcej szczegółów na plakacie. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
ks. Łukasz Malinowski 664922498 lub Weronika Fląd 669621903
Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Ełckiej
Ogłoszenia duszpasterskie – 19 stycznia 2025 roku – 2 niedziela zwykła – C
1. W Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie.
2. Chociaż Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan zakończy się w sobotę, 25 stycznia, nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Takiej jedności pragnie sam Pan Jezus, a jej brak jest zgorszeniem dla współczesnego świata i wielu źle nastawia do Chrystusowego Kościoła. Dlatego w tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, Komunie św. oraz cierpienia.
3. W dniach 24 do 26 stycznia w całym Kościele powszechnym w ramach Roku Świętego będzie trwał Jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji.
4. We wtorek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w środę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do domu Ojca. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i pamięć.
5. Dziękując mieszkańcom Żylin za troskę o naszą Świątynię i nasz cmentarz i za świąteczną dekorację, w lutym prosimy o to mieszkańców Sokołowa i dziękujemy.
6. W święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła, przypadające w sobotę, 25 stycznia, prośmy o szczególną łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień. Jak Święty Paweł powinniśmy stać się narzędziem Bożym, a wpatrując się w jego wspaniały wzór, powinniśmy kroczyć wiernie po drogach wiary. Obyśmy nie zmarnowali otrzymanego daru wiary.
7. W przyszłą niedzielę, 26 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych oraz Dzień Islamu. Prośmy tego dnia o właściwą opiekę dla wszystkich chorujących w świecie na tę nieuleczalną chorobę, a także o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.
8. W naszej parafii jest wiele wspólnot i grup, które wzajemnie wspierają się w drodze do Boga. Każdy kto ma życzenie i potrzebę może znaleźć drogę dla siebie najbardziej właściwą i odpowiednią dla własnej duchowości -wzrostu Bożej Łaski.
9. W przyszłą niedzielę po 11 spotkanie wszelkich rad, aby zaplanować u nas to co zechcemy wspólnie duszpastersko przeżywać dla dobra i zbawienia każdego do tej naszej Świątyni wchodzącego człowieka. Przyjdźmy z pomysłami i zrealizujmy to.
W tym tygodniu patronują nam:
– we wtorek, 21 stycznia – Święta Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku;
– w piątek, 24 stycznia – Święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej.
Ogłoszenia duszpasterskie-12 stycznia 2025 roku-Niedziela Chrztu Pana – C
1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.
2. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich. Jesteśmy przez chrzest bardzo bliskim rodzeństwem dla siebie.
3. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą. Przeżegnajmy się w Niej wodą święconą dzisiaj.
4. W piątek, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie sięgnąć po Pismo Święte, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.
5. W dniach od 18 do 25 stycznia w Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Powszechnej”, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa, abyśmy byli jedno. Nasza osobista komunia z Panem Bogiem musi przekładać się na relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy.
6. Dziękując dla Sokołowa za luty, w marcu prosimy Kropiwne Stare dziękując.
W tym tygodniu patronujE nam:– w piątek, 17 stycznia – Święty Antoni, opat, żyjący na przełomie III i IV wieku, pustelnik, który do dziś znajduje naśladowców w praktykowaniu takiej drogi doskonałości chrześcijańskiej.
Chrzest jest pierwszym sakramentem, który daje nam możliwość korzystania z innych sakramentów. Dzięki temu, że zostaliśmy ochrzczeni w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, możemy spotykać się jako wspólnota w imię Pana Jezusa na Mszy Świętej. Chrzest uwalnia od grzechu i bardzo mocno łączy nas ze Zbawicielem. Pan Jezus na ziemi był wolny od jakiegokolwiek zła. Wszedł do wody, aby pokazać nam, jak ważny jest chrzest i że On grzechy ludzi bierze na siebie. Oddał swoje życie, aby nas zbawić. Trzeba dobrze wykorzystać ten chrztu Boży dar.
Ogłoszenia duszpasterskie – 05 stycznia 2025 roku – 2 niedziela po BN – C
1. Przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego, choć to już druga niedziela po Świętach Bożego Narodzenia.
2. W dzisiejszą niedzielę w ramach obchodów w Kościele powszechnym Roku Jubileuszowego 2025 zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte Bazyliki Świętego Pawła za Murami. To już czwarta bazylika w Rzymie, w której dokonano takiego uroczystego otwarcia Drzwi Świętych, aby zachęcić wiernych do pielgrzymowania do kościołów Rzymu oraz innych wyznaczonych również w diecezjach miejsc świętych i czerpania łaski odpustu, jaki w tym wyjątkowym świętym czasie można uzyskać.
3. W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną świętem Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Głosi ona, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że Chrystus przyniósł zbawienie całemu światu. To kolejna, wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnej komunii z Bogiem i innymi, do przypomnienia sobie naszego chrześcijańskiego obowiązku, iż osobistym przykładem autentycznej wiary mamy pociągać innych do Pana Boga. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
4. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecam tę składkę ofiarności Parafian.
5. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli, jak i misyjne u nas kolędowanie. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Włączmy się i my także.
6. W przyszłą niedzielę, 12 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa. Zastanowimy się też nad własnym chrztem i powołaniem do zbawienia. Może warto przypomnieć sobie datę i miejsce naszego chrztu. Warto zdać sobie sprawę, że poprzez własny chrzest stałem się dzieckiem Bożym, że poprzez chrzest rozpoczęła się moja komunia z Panem Bogiem, o której mam świadczyć własnym życiem wobec innych.
Ogłoszenia duszpasterskie-22 grudnia 2024 roku- 4 niedziela adwentu – C
1. W tym tygodniu, dokładnie 24 grudnia, papież Franciszek dokona uroczystego otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. W ten sposób w całym Kościele powszechnym rozpoczną się obchody Roku Jubileuszowego 2025. Te Drzwi Święte zostaną zamknięte dopiero 6 stycznia 2026 roku. Przypomnę, że hasło Roku Jubileuszowego brzmi: „Pielgrzymi nadziei”, a przeżycie tego świętego czasu ma służyć ożywieniu nie tylko naszej wiary, ale właśnie nadziei. Niech to będzie czas żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, który jest brama naszego zbawienia.
2. W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystość Narodzenia Pańskiego. W najbliższy wtorek przypada Wigilia i kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Niech to będzie przeżycie religijne. Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia Dobrej Nowiny innym.
3. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
4. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce przy stole wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską, wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.
5. Zapraszam do udziału w Pasterce w naszej parafialnej świątyni. Uwielbimy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Syn Boży. Niech Boża radość i miłość wypełniają kolejne dni naszego świętowania i całą naszą, nieraz trudną, codzienność. Niech Boża radość i miłość wypełniają kolejne dni naszego świętowania i całą naszą, nieraz trudną, codzienność. Starajmy się kontemplować radosną tajemnicę narodzin Syna Bożego. W drugi dzień uroczystości Narodzenia Pańskiego składamy ofiary na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i polskich wydziałów teologicznych i naszego seminarium duchownego i wspominamy Świętego Szczepana, jeden z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, pierwszy męczennik za wiarę. Tego dnia tradycyjnie owies błogosławimy. W piątek, 27 grudnia, wspominamy Świętego Jana Apostoła i Ewangelistę, najmłodszy z grona Apostołów, umiłowany uczeń Pana Jezusa. Tego dnia błogosławimy wino. W sobotę, 28 grudnia, wspominamy Świętych DZIECI Męczenników, którzy ponieśli śmierć z powodu przyjścia na świat Zbawiciela na rozkaz Heroda. Niech ten dzień będzie okazją do modlitw w intencji poszanowania nienarodzonego jeszcze życia. Błogosławieństwo niemowląt i małych dzieci na Mszy Świętej. W niedzielę, 29 grudnia, przypada święto Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny będziemy prosili o świętość i pokój w naszych rodzinach. Niech każda, zwłaszcza u nas, rodzina będzie solą dla ziemi.